Інструменты для діагностики аутизма у дітей

До нашого центру реабілітації «АВА звичайне диво» приходять діти, але не завжди в них є чітко поставлений діагноз. Не всі фахівці беруть на себе сміливість поставити діагноз F-84.0 або F-84.1, діагноз F-84.5 вкрай рідко ставлять дітям через те, що батьки рідко звертаються за допомогою, вважаючи високо функціональних дітей просто «примхливими» або «з дивацтвами». Але ці діти потребують професійної допомоги. Нашим лікарям-психіатрам не вистачає діагностичних інструментів, а батькам – обізнаності про те, як проявляється розлад аутистичного спектра, чим можна допомогти дитині, а також розуміння того, що, якщо дитину розвивати, ліквідуючи його дефіцити, то він багато чого може досягти в житті.

Постановка правильного діагнозу необхідна для розуміння проблем, які потрібно долати, й для правильного вибору терапії. Зараз в Україні почали використовувати точні діагностичні інструменти, розроблені й багаторазово апробовані на протязі десятиліть в США. Щоб дізнатися про те, які це інструменти, проводять безкоштовні вебінари, наприклад, вебінар про діагностичні інструменти від OS Ukraine.

Основні діагностичні інструменти:

1. Тест CASD (Скринінгова Шкала Розладів Аутистичного Спектра) пропонує швидкий і надійний метод діагностики дітей, хворих на аутизм, незалежно від віку, рівня розумового розвитку, або ступеню прояву хвороби. CASD охоплює 30 основних і супутніх симптомів аутизму.

2. SCQ (Соціально-Комунікативний Опитувальник) - це скринінгова методика, що допомагає виявити симптоми, пов'язані з розладом аутистичного спектра. Анкета заповнюється батьками або опікуном і може бути використана стосовно будь-якої людини старше чотирьох років, за умови, що розумовий вік складає понад 2 роки. Для його компіляції вам не потрібна допомога або безпосереднє керівництво професіоналів. SCQ складається з 40 питань в форматі так/ні. На заповнення потрібно менш як 10 хвилин, а на підрахунок результатів – менш як 5 хвилин.

3. ADI-R (Інтерв'ю при Діагностиці Аутизму – Переглянуте) призначене для паралельного використання з таким інструментом як ADOS (Шкала Спостереження для Діагностики Аутизму). ADI-R - це інтерв'ю з широким діагностичним спектром, яке дає можливість отримати повну інформацію для діагностики аутизму і для оцінки розладів аутистичного спектра (ASD). Інтерв'ю проводиться з батьками та/або педагогами (психологами, дефектологами), які працюють з пацієнтами від раннього дитинства до дорослого віку з рівнем психічного розвитку вище за 2 роки.

4. ADOS - Шкала Спостереження для Діагностики Аутизму є "золотим стандартом" для оцінки та діагностики аутизму і загального (первазивного) розладу розвитку у випробовуваних різних вікових груп, рівнів розвитку і мовних навичок. Ця напівструктурована методика може бути використана для діагностики практично кожного, хто має підозру на аутизм або страждає на цей розлад: від дитячого до дорослого віку, незалежно від наявності чи відсутності мовних навичок.  Методика ADOS складається з різних заходів, що дозволяють спостерігати соціальну і комунікативну поведінку, пов'язану з діагнозом загального розладу розвитку. Ці заходи забезпечують цікаві, нормативні умови, в яких може відбуватися взаємодія.

Дуже важливо вчасно починати діагностику аутизму у дітей. Якщо у батьків чи в іншого оточення дитини закрадаються найменші сумніви з приводу її поведінки, потрібно показати малюка фахівцеві. За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні офіційно зареєстровано 6380 людей з аутизмом. Однак, з огляду на труднощі раннього виявлення, низьку інформованість про ранні маркери аутизму, світові тенденції, реальна кількість дітей з РАС може становити близько 65 тисяч.

© 2021 Информационно-образовательный портал АВА-Чудо.
SEO-студия «ТОП»